סימני מתיחה – המדריך המלא

איך להיפטר מסימני מתיחה.

קרוב ל 90% מהנשים יפתחו סימני מתיחה במהלך ההריון. עבור חלק, הם תג של כבוד, סימן כי הגוף שלך השיג משהו מדהים על ידי יצירת חיים חדשים.

אבל בעוד אין שום דבר רפואי או אפילו לא בסדר עם סימני מתיחה, נוטות נשים רבות להרגיש מודעות עצמית לגביהם ולחפש דרכים להיפטר מסימני המתיחה. בסקר שנערך לאחרונה באוסטרליה, כמעט שלוש מתוך 5 (58%) מהנשים דיווחו על חששות לגבי סימני מתיחה. *

הסטטיסטיקה: מחקר של ג'סטין לואיס

מהם סימני מתיחה?

סימני מתיחה, או כפי שהם ידועים רפואית, striae, נגרמים במהלך תקופה של צמיחה מהירה של הגוף, תהליך אשר מותח את העור.

הם מתרחשים בדרך כלל במהלך ההריון כאשר הגוף שלך גדל ומשתנה לקראת הגעתו של תינוקך.

שכבת פני השטח של העור נקראת האפידרמיס, והשכבה שמתחתיה היא הדרמיס, המכיל חבילות של קולגן ואלסטין. הקולגן והאלסטין מעניקים לעורנו כוח וגמישות.

ככל שהתינוק גדל והעור נמתח, צרורות הקולגן בשכבת הדרמיס יכולים להיקרע אחד מהשני, מה שמאפשר לכלי לחדור ביניהם. זה גורם לסימני מתיחה להופיע בגווני ורוד, אדום, סגול או חום. 

על גבי השכבה העליונה של העור.

היכן יכולים להופיע סימני מתיחה?

סימני מתיחה יכולים להופיע כמעט בכל מקום על הגוף החווה צמיחה מהירה. במהלך ההריון הם מופיעים לעתים קרובות על הבטן, הירכיים, הישבן, הזרועות, השדיים והירכיים

 אבל הם נפוצים ביותר באזור הבטן.

70% מהנשים שנסקרו פיתחו סימני מתיחה על הבטן, 55% על הירכיים, 51% על המותניים. 32% על הישבן ו -22% מסימני המתיחה הופיעו על החזה.

למרות שאזור הישבן והחזה הם האזורים הפחות שכיחים להופעת סימני מתיחה, הם דוקא  האזורים שלגביהם הנשים מודאגות ביותר, כאשר 79% מודאגות לגבי הופעת סימני מתיחה באזור הישבן ו -76% מודאגות לגבי הופעהתם באזור החזה. *

מי צפויה לפתח סימני מתיחות?

כל אחת יכולה לפתח סימני מתיחה, כולל גברים, אולם נשים בהריון רגישות יותר. מעל לשני שלישים (69%) מהנשים שנבדקו פיתחו סימני מתיחה. 

54% פיתחו סימני מתיחה עקב עלייה במשקל, ו -22% מגיל ההתבגרות. *

במהלך ההריון, הגוף מייצר הורמונים המפחיתים את ייצור הקולגן ושוברים סיבי אלסטין בעור. הורמונים אלה גם מושכים יותר מים לתוך העור, אשר מרפה את הקשרים בין סיבי הקולגן          והמשמעות היא שהעור נוטה יותר להיקרע כאשר חווים צמיחה מהירה עקב גדילתו של התינוק.

אימהות צעירות, אלו עם BMI גבוה יותר, ונשים שהעלו במשקלן מעל 15 ק"ג במהלך ההריון נוטות יותר לפתח סימני מתיחה במהלך ההריון. [2]                                                                          ישנן נשים שלהן יש נטייה גנטית לפתח סימני מתיחה.

סוגים שונים של סימני מתיחה

הקהילה הרפואית משתמשת במספר מונחים לתיאור סוגים שונים של סימני מתיחה.

סימני מתיחה עקב הריון ידועים בשם Streve gravidarum. מונח זה משמש לתיאור הצטלקות של העור באזור הבטן, אשר מתרחשת לעיתים קרובות כאשר התינוק גדל במהירות בשליש האחרון של ההריון.

כאשר סימני מתיחה מופיעים לראשונה כמו נגעים סגולים, אדומים או ורודים, הם ידועים בשם rubra Striae. עם הזמן הצבע מתעמעם והסימנים הופכים לקווים לבנים או כסופים,                        הם נקראים אז Striae alba.

שלבים של סימני מתיחה במהלך ההריון

שלב 1

סימני מתיחה מוקדמים יופיעו בצבע ורוד והם עשויים להיות מגרדים. העור סביבם ייראה רזה ושטוח. סימני מתיחה מוקדמים עשויים להופיע בכל עת במהלך ההריון,                                              אבל בדרך כלל ברגע שהבטן שלך מתחילה להיות בולטת יותר.

שלב 2

 בהדרגה הסימנים יתחילו לגדול ולהתרחב, ולהפוך ורוד בהיר, אדום, או סגול. זה קורה לעתים קרובות בשליש האחרון של ההריון, כאשר הבטן שלך נמתחת כדי להתאים  לתינוקך הגדל.

שלב 3

בחודשים שלאחר ההריון, לאחר שסימני המתיחה התבגרו והחלו להירפא, הם יאבדו את צבעם, ידאו ויהפכו ללבן או כסף חיוור.                                                                                                      הם עשויים גם להיראות קצת מרוככים ומקומטים או להופיע באופן לא סדיר ועקבי בצורתם.

האם ניתן להיפטר מסימני מתיחה?

סימני מתיחה נוטים לדעוך ולהפוך פחות מורגשים עם הזמן ככל שהם מחלימים, אולם נשים רבות מרגישות צורך להעלימם.                                                                                                          אם את מחפשת דרכים להיפטר מסימני מתיחה, יש מגוון של אפשרויות זמינות.

חומצה גליקולית

היתה ידועה כטיפול יופי פלאי בשנים עברו, חומצה גליקולית משמשת במגוון רחב של מוצרי טיפוח העור. למרות שהשם אולי נשמע קצת מפחיד, חומצה גליקולית היא חומר טבעי                      המופק מצמחים כגון קנה סוכר, אננס וסלק סוכר.

כאשר מיושם באופן מקומי זה מקלף את השכבה העליונה של תאי העור המתים וחושף תאים בעור בריא מתחתיו. חומצה גליקולית משמשת לעיתים קרובות לטיפול בהצטלקות,                          בעיות פיגמנטציה וסימני הזדקנות, על ידי כך שגורמת לעידוד הייצור של תאי עור חדשים. עם זאת, יכול לקחת קצת זמן להתרגל לחומצה גליקולית.                                                                            ישנן נשים שחוות אדמומיות או קילוף לאחר השימושים הראשונים, וזה עלול לגרום לגירוי עור רגיש.

טיפול בלייזר

טיפול לייזר חלקי יכול להיות דרך יעילה נוספת לטיפול בסימני מתיחה. ההליך הלא-ניתוחי משתמש בפעימות של אור לייזר כדי להפחית את הופעת הסימנים.

הטיפול טוען כמסייע לייצור קולגן ואלסטין בשכבת העור שבה סימני המתיחה נוצרים.  טיפול בלייזר עשוי לעזור בהפחתת הופעת סימנים מסוג של rubra Striae                                              ולעזור להחליק סימנים מסוג alba Stiae.

ההליך לוקח בערך 30 דקות והוא יחסית ללא כאבים, אבל יכול להיות יקר משום שנדרשים טיפולים חוזרים בכדי לראות תוצאות משמעותיות וכמובן  שחייבים להיעשות על ידי גורם מקצועי            ותחת פיקוחו של רופא.

פאלמר'ס אינה מוסמכת לתת ייעוץ רפואי ותמיד ממליצה להתייעץ עם רופא מקצועי לפני תחילת טיפול בחומצה גליקולית או טיפול בלייזר

קרמים ומשחות לטיפול בסימני מתיחה

טיפול באמצעות קרמים או תחליבים הם עוד דרך פופולרית לטיפול בסימני מתיחה. שלא כמו חומצה גליקולית, קרמים ותחליבים מרגיעים את העור                                                                   ובניגוד לטיפולי לייזר הם נוחים וזולים עבור רוב הנשים.

כמעט מחצית (47%) מהנשים שהשתתפו בסקר השתמשו בקרם או תחליב מתמחה לסימני מתיחה, כאמצעי מניעה לפני שהגוף פיתח סימני מתיחה,                                                                בעוד ש -41% השתמשו בקרם או תחליב לטיפול בסימני מתיחה לאחר שהתפתחו.

קרם להסרת סימני מתיחה מסייע בשיפור גמישות העור, מניעת סימני מתיחה נוספים ולצמצום המראה של סימני מתיחה קיימים.                                                                                                 הוא יעיל בטיפול בסימני מתיחה קיימים וחדשים , אבל משיג תוצאות טובות יותר אם נעשה שימוש מראש או מיד עם התחלת הופעתם של סימני מתיחה.

מבין אלה שהשתמשו בקרם או תחליב לסימני מתיחה כאמצעי מניעה, שליש (33%) דיווחו כי הוא מנע מהם לפתח סימני מתיחה. בסך הכל, 85% מהנשים מצאו כי שימוש בקרם או תחליב מתמחה לטיפול בסימני מתיחה היה יעיל במניעת ובטיפול בסימני מתיחה. [iii]

 שלא כמו מותגים רבים אחרים, למוצרי הטיפול בסימני המתיחה של פאלמר'ס יש נוסחה משופרת שפותחה במיוחד עבור ההריון, מיוצרת עם מרכיבים טבעיים שיש להם יתרונות מדהימים במניעת והסרה של סימני מתיחה. מעל 98% מהנשים ראו שיפור בגמישות העור בעת שימוש במוצרי סימני המתיחה של פאלמר'ס.

מרכיבים טבעיים והיתרונות שלהם

חמאת קקאו

חמאת קקאו באופן טבעי מציעה התאמה מדהימה למבנה העור משום שהיא נמסה בטמפרטורת העור ומתאימה לאיזון השמנים של העור. היא מכילה גם חומרים נוגדי חמצון רבי עוצמה הנקראים polyphenols, אשר להם מגוון רחב של יתרונות לעור הכוללים לחימה בניוון העור, שיפור ייצור קולגן, שיפור גמישות העור וטיפול בגווני העור.

חמאת שיאה

חמאת שיאה מכילה ויטמין A טבעי וויטמין E ,ידועה בסיוע למגוון רחב של בעיות עור, מפגמים וקמטים ועד דלקות עור (דרמטיטיס) וסימני מתיחה.                                                                      חמאת שיאה נמצאה גם כגורמת להגברת ייצור הקולגן. [Iv]

שמן ארגן

שמן ארגן הוא עוד מוצר פופולרי לטיפוח העור הודות למרקמו הלא שמנוני ויכולתו להתנדף במהירות. שמן הארגן בעל כמות גבוהה של ויטמין E ותכולת חומצת השומן,                                        כלומר הוא מגביר את גמישות העור, מסייע ביצירת לחות לעור ומסייע במניעת אובדן לחות.

קולגן ואלסטין

הקרמים שלנו לסימני מתיחה מכילים קולגן ואלסטין. אלה חלבונים טבעיים שנמצאים בתוך שכבות העור והם חיוניים לבריאות העור וריפוי, ועוזרים בהשגת עור רך גמיש ובריא

לוטאין (Lutein)

לוטאין הוא חומר מזין הנמצא בירקות עלים ירוקים וחלמון ביצה. הוא עוזר להשגת עור בריא על ידי הגברת הידרציה וגמישות העור. [V]

אין מרכיבים מזיקים

הנוסחה החדשה משופרת וללא ויטמין A סינטטי, ללא שמנים מינרליים, ללא פרבנים, ללא פאטלטים, ללא phenoxyethanol, ללא צבעים מלאכותיים, ללא ניחוחות או אלרגנים,                           לכן זה עדין ובטוח לעורך ולתינוקך הגדל.

נסי את מגוון מוצרי חמאת הקקאו של פאלמר'ס לטיפול בסימני מתיחה כדי לעזור להיפטר מסימני מתיחה במהלך ואחרי ההריון שלך.                                                                                         

 

מבוסס על מחקר של 400 נשים באוסטרליה בגילהי 20-75 אשר השתמשו בתכשירים לסימני מתיחה בעבר. הוכן על ידי Justin Lewis Research עבור פאלמר'ס.

* Based on a survey of 400 women in Australia aged 20-75 who had used stretch mark products in the past, prepared by Justin Lewis Research on behalf of Palmer’s.

[i] https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/bjd.13426

[ii] https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/014436104101001660779

[iii] Based on responses to an 8-week in-home user trial by 102 female patients aged 18 to 49.

[iv] http://article.sciencepublishinggroup.com/pdf/10.11648.j.ajls.20140205.1…

[v] https://www.nutraingredients.com/Article/2007/04/19/Kemin-reports-strong…

דילוג לתוכן